Zirkon a kubická zirkonie: Jaký je mezi nimi rozdíl?

8912-3_8912-michael-kors-nausnice-stribrne-mkc1691cz040Pokud jste někdy procházeli nabídku šperků, zvláště těch s krásně třpytivými kamínky, pravděpodobně jste narazili na pojmy jako zirkon a kubická zirkonie. Na první pohled můžou tyto dva materiály vypadat velmi podobně, ale ve skutečnosti mezi nimi existuje několik významných rozdílů. V tomto článku se zaměříme na to, co je zirkon a kubická zirkonie, a jaké jsou jejich hlavní rozdíly.

Co je to zirkon?

 Zirkon je přírodní drahokam, který se skládá z oxidu zirkoničitého. Jeho přirozená krása a odolnost vůči poškození jej činí oblíbeným materiálem pro výrobu šperků. Zirkon může mít různé barvy, včetně modré, zelené, červené, žluté a hnědé, a je často používán ve šperkařství pro výrobu drahých a luxusních šperků.

Co je to kubická zirkonie?

Kubická zirkonie, často označovaná jako CZ (z anglického Cubic Zirconia), je syntetický kámen, který je navržen tak, aby napodoboval vzhled diamantu. Je vyroben z oxidu zirkoničitého v laboratorních podmínkách. Kubická zirkonie je cenově dostupnější než přírodní zirkon a je velmi oblíbená pro výrobu šperků díky svému třpytu a lesku.

Hlavní rozdíly mezi zirkonem a kubickou zirkonií

Původ

  • Zirkon: Je přírodní drahokam, který se těží z různých částí světa.
  • Kubická zirkonie: Je syntetický kámen, vyrobený v laboratoři.

Kvalita

  • Zirkon: Je odolnější vůči poškození a má přirozenou barevnou škálu.
  • Kubická zirkonie: I když je odolná, může být méně trvanlivá než přírodní zirkon a její barvy jsou obvykle omezené na průhlednou a bezbarvou.

Cena

  • Zirkon: Je obvykle dražší než kubická zirkonie díky svému přirozenému původu a kvalitě.
  • Kubická zirkonie: Je cenově dostupnější a nabízí téměř stejný třpyt a lesk jako diamant za zlomek ceny.

Vzhled

  • Zirkon: Má přirozený, autentický vzhled s unikátními barevnými odstíny.
  • Kubická zirkonie: Napodobuje vzhled diamantu s vysokým leskem a třpytem.

Ačkoli zirkon a kubická zirkonie mohou na první pohled vypadat velmi podobně, mají mezi sebou několik významných rozdílů. Zirkon je přírodní drahokam s odolností a různorodostí barev, zatímco kubická zirkonie je syntetický kámen s cenovou dostupností a vysokým třpytem. Když vybíráte šperk, je důležité vzít v úvahu tyto rozdíly a rozhodnout se podle svých preferencí a rozpočtu.

Pokud hledáte šperk s vysokým leskem a třpytem, který je cenově dostupný, kubická zirkonie může být skvělou volbou. Pokud vám záleží na přirozené kráse, odolnosti a unikátních barevných odstínech, zirkon by mohl být pro vás ideální volbou.