Vodotěsnost hodinek: Co znamená a jak funguje?

Daniel Wellington_lemode

Hodinky nejsou jen stylovým doplňkem, ale i praktickým a funkčním příslušenstvím, na které se chceme spolehnout. Při výběru nových hodinek se setkáváme s termínem vodotěsnost, což je klíčový faktor pro ty, kdo chtějí své hodinky používat v různých podmínkách, od běžného nošení až po potápění. Ale co přesně tato vlastnost znamená a jaký vliv má na výběr hodinek?

Co znamená vodotěsnost hodinek?

Vodotěsnost označuje schopnost hodinek odolávat vodě a tlaku ve specifických podmínkách. Hodinky s vyšším stupněm vodotěsnosti jsou obvykle schopny odolávat většímu tlaku a mohou být použity při aktivitách, které zahrnují vodu, jako je plavání, potápění nebo dokonce potápění do velké hloubky.

Ice-Watch_lemode

Stupně vodotěsnosti:

Hodinky jsou označeny stupnicí, která udává jejich vodotěsnost. Nejpoužívanější stupnice zahrnují metody měření podle atmosfér (ATM) nebo metry/hloubky. Například hodinky označené jako 5ATM odolají běžnému dešti a mytí rukou, zatímco hodinky s označením 10ATM jsou vhodné i během plavání. 

Je však důležité si uvědomit, že vodotěsnost hodinek není trvalá a může se snižovat v průběhu času v důsledku opotřebení těsnění, nárazů nebo proniknutí vody do mechanismu. Proto doporučujeme čas od času donést hodinky k odborníkům, kteří je zkontrolují tak, aby se zajistila jejich optimální funkčnost.

Co znamenají jednotlivé stupně pro vaše hodinky?

 • 1ATM (10M) - déšť
 • 3ATM (30M) - déšť, mytí rukou
 • 5ATM (50M) - déšť, mytí rukou, lepší ochrana
 • 10ATM (100M) - déšť, mytí rukou, vysoká ochrana, + sprchování, plavání bez skákání do vody, potápění max 3m pod hladinu
 • 20ATM (200M) - déšť, mytí rukou, vysoká ochrana, + sprchování, plavání, skoky do vody, potápění max 8m pod hladinu
 • 30ATM (300M) - déšť, mytí rukou, vysoká ochrana, + sprchování, plavání, skoky do vody, potápění max 12m pod hladinu

JDM Military_lemode

Jak správně používat vodotěsné hodinky:

I když jsou hodinky označeny jako vodotěsné, je důležité dodržovat několik opatření pro zachování jejich vodotěsnosti.

 • Opatrné používání tlačítek: U hodinek s funkcemi, jako jsou chronografy nebo datumovky, je důležité tlačítka utěsnit, aby nedocházelo ke vniknutí vody.
 • Kontrola těsnění: Pravidelně kontrolujte stav těsnění a v případě poškození nebo opotřebení je nechte vyměnit odborníkem.
 • Opatrnost při kontaktu s chemikáliemi: Kontakt s chemikáliemi, jako jsou agresivní čisticí prostředky, může poškodit těsnění a snížit vodotěsnost.
 • Pozor na šroubovací korunku: Hodinky s vyšší vodotěsností od 100M výše mívají tzv. šroubovací korunku. Všechny vlastnosti voděodolností,  jsou podmíněné zašroubovanou korunkou, což doporučujeme vždy zkontrolovat.
 • Do sauny bez hodinek: V sauně si můžete hodinky nenávratně poškodit.