Forrest & Love copper mug 300 ml CA3
Code: CA3Product detailed description
Make yourself happy with a designer mug made of copper, known for its antibacterial properties.
Copper is a noble metal which, according to Ayurveda, has a healing effect on the human body. At the same time, it is durable, so the mug can give you pleasure for many years.
The Forrest & Love 300 ml copper mug is lightweight, practical and sustainable. It bears an oriental mosaic motif that easily transports you to an oasis of peace and meditation, while also making it a decorative addition to a bohemian or minimalist interior.
It was handmade using traditional techniques in an artisan workshop in India, where copper vessels and other copper products are commonly used.
Use only on still water. The product has been tested for health safety by the German company TÜV Rheinland. To make sure it lasts for many years, we recommend reading our article The benefits of copper cookware and how to care for it.
Discover other copper products from Forrest & Love.
Additional parameters
| Category: | Copper mugs |
|---|---|
| Weight: | 0.127 kg |
| EAN: | 4260563290256 |
| Volume: | 300 ml |
| Height: | 10 cm |
| Material: | Copper |
| Type: | Mug |
| MOC_EUR: | 17,95 |
Jak se vyrábí měděná láhev Forrest & Love
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
![]() |
|
|
Forrest & Love is a brand inspired by traditional Indian craftsmanship, transforming copper into modern and functional accessories for everyday life. Bottles, mugs, and other products are handcrafted using traditional techniques with a strong focus on sustainability. Copper is naturally antibacterial, lightweight, and durable, which is why it has been valued for generations as a material for storing water. Forrest & Love combines natural materials, artisanal quality, and timeless design in support of a healthier and more conscious lifestyle. |
| Manufacturing company : | FORREST & LOVE GmbH |
|---|---|
| Address : | Bussardstr. 5, 82166 Gräfelfing, Germany |
| E-mail : | info@forrestandlove.com |


