Forrest & Love Moscow Mule MM4 copper mug
Code: MM4Product detailed description
Enhance your bar set with a stylish copper mug!
The 450 ml Moscow Mule mug for chilled cocktails and drinks is designed in a classic minimalist style. But this cocktail mug is not just about looks, inside it is made of food-grade stainless steel of the highest quality and the outside is covered with a copper surface that is hand-hammered.
Copper is durable, so the mug can keep you happy for many years.
It was handmade using traditional techniques in an artisan workshop in India, where copper vessels and other copper products are commonly used.
The product has been tested for health safety by the German company TÜV Rheinland. To make sure it lasts for many years, we recommend reading our article The benefits of copper cookware and how to care for it.
Discover other copper products from Forrest & Love.
Additional parameters
| Category: | Copper mugs |
|---|---|
| Weight: | 0.145 kg |
| EAN: | 4260563290607 |
| Volume: | 450 ml |
| Height: | 10x6cm |
| MOC_EUR: | 17 |
Jak se vyrábí měděná láhev Forrest & Love
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
![]() |
|
|
Forrest & Love is a brand inspired by traditional Indian craftsmanship, transforming copper into modern and functional accessories for everyday life. Bottles, mugs, and other products are handcrafted using traditional techniques with a strong focus on sustainability. Copper is naturally antibacterial, lightweight, and durable, which is why it has been valued for generations as a material for storing water. Forrest & Love combines natural materials, artisanal quality, and timeless design in support of a healthier and more conscious lifestyle. |
| Manufacturing company : | FORREST & LOVE GmbH |
|---|---|
| Address : | Bussardstr. 5, 82166 Gräfelfing, Germany |
| E-mail : | info@forrestandlove.com |


