Forrest & Love copper bottle 900 ml CA9
Code: CA9Product detailed description
Get yourself a stylish and practical bottle made of copper, known for its antibacterial properties and durability. Copper is a noble metal which, according to Ayurveda, has a healing effect on the human body.
This 900 ml bottle from Forrest & Love is lighter than glass and stainless steel bottles. A stunning lattice motif decorated with a delicate necklace pattern around the neck gives the bottle a distinctive look. Matte edges around the engraving let the design stand out even more. The flat bottle lid fits tightly and the silicone ring makes the bottle leak-proof, but you can also use it as an interior accessory.
It was handmade using traditional techniques in an artisan workshop in India, where copper vessels and other copper products are commonly used.
Use only on still water. The product has been tested for health safety by the German company TÜV Rheinland. To make sure it lasts for many years, we recommend reading our article The benefits of copper cookware and how to care for it.
Discover other copper products from Forrest & Love.
Additional parameters
| Category: | Copper bottles |
|---|---|
| Weight: | 0.25 kg |
| EAN: | 4260563290218 |
| Volume: | 900ml |
| Height: | 27 cm |
| Material: | Copper |
| Type: | Bottle |
| MOC_EUR: | 34,95 |
| The item has been sold out… | |
Jak se vyrábí měděná láhev Forrest & Love
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
![]() |
|
|
Forrest & Love is a brand inspired by traditional Indian craftsmanship, transforming copper into modern and functional accessories for everyday life. Bottles, mugs, and other products are handcrafted using traditional techniques with a strong focus on sustainability. Copper is naturally antibacterial, lightweight, and durable, which is why it has been valued for generations as a material for storing water. Forrest & Love combines natural materials, artisanal quality, and timeless design in support of a healthier and more conscious lifestyle. |
| Manufacturing company : | FORREST & LOVE GmbH |
|---|---|
| Address : | Bussardstr. 5, 82166 Gräfelfing, Germany |
| E-mail : | info@forrestandlove.com |


