Forrest & Love copper jug 1500ml PAJ1
Code: PAJ1Product detailed description
Decorate your interior with a copper pitcher and turn ordinary water into healing water or dip flowers into it.
Copper is a noble metal which, according to Ayurveda, has a healing effect on the human body. At the same time, it is durable, so the jug will serve you for many years.
The Forrest & Love 1,500 ml copper jug is lightweight, practical and sustainable. It bears a decorative motif of Asian natural scenery, which also makes the jug a stylish addition to a bohemian interior.
It was handmade using traditional techniques in an artisan workshop in India, where copper vessels and other products are commonly used.
Use only on still water. The product has been tested for health safety by the German company TÜV Rheinland. To make sure it lasts for many years, we recommend reading our article The benefits of copper cookware and how to care for it.
Discover other copper products from Forrest & Love.
Additional parameters
| Category: | Copper jugs |
|---|---|
| Weight: | 0.425 kg |
| EAN: | 4260563290270 |
| Volume: | 1500ml |
| Height: | 20 cm |
| Material: | Copper |
| Type: | Pitcher |
| MOC_EUR: | 59,95 |
Jak se vyrábí měděná láhev Forrest & Love
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
![]() |
|
|
Forrest & Love is a brand inspired by traditional Indian craftsmanship, transforming copper into modern and functional accessories for everyday life. Bottles, mugs, and other products are handcrafted using traditional techniques with a strong focus on sustainability. Copper is naturally antibacterial, lightweight, and durable, which is why it has been valued for generations as a material for storing water. Forrest & Love combines natural materials, artisanal quality, and timeless design in support of a healthier and more conscious lifestyle. |
| Manufacturing company : | FORREST & LOVE GmbH |
|---|---|
| Address : | Bussardstr. 5, 82166 Gräfelfing, Germany |
| E-mail : | info@forrestandlove.com |


