CXL by Christian Lacroix watch CXLW232
Code: CXLW232Product detailed description
Ladies' watch in rose gold with a distinctive lunette and rose gold dial.Additional parameters
| Category: | Women's watch |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.225 kg |
| EAN: | 3701020879399 |
| Dial colour: | Rose gold |
| Case colour: | Rose gold |
| Case material: | Brass |
| Case size: | 38 mm |
| Strap colour: | Rose gold |
| Strap material: | Brass |
| Crystal type: | Mineral |
| Mov´t type: | Quartz |
| Water resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Style: | Elegant / Sociable |
| Gender: | Women's |
| MOC_EUR: | 46 |
Be the first who will post an article to this item!
Add a rating
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
|
|
|
Christian Lacroix brings bold creativity and playful colour into the world of watches, reflecting the signature style of the Parisian fashion house. Christian Lacroix watches stand out with original design, striking details, and an artistic approach to accessories. They are designed for women and men who want to express individuality and wear watches as a statement, not just a functional piece. |
| Manufacturing company : | RED LUXURY |
|---|---|
| Address : | 28, Rue Bergere, 75009 Paris, France |


