CXL by Christian Lacroix watch CXLS19WW018YG
Code: CXLS19WW018YGProduct detailed description
Ladies' watch with beige strap, which has a large CXL logo on the dial, is all-gold plated and decorated with glass rhinestones on the lunette.Additional parameters
| Category: | Women's watch |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Weight: | 0.122 kg |
| EAN: | 3701020870082 |
| Dial colour: | Yellow |
| Case colour: | Golden |
| Case material: | Brass |
| Case size: | 36 mm |
| Strap colour: | Beige |
| Strap material: | Leather |
| Crystal type: | Mineral |
| Mov´t type: | Quartz |
| Water resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Style: | Elegant / Sociable |
| Gender: | Women's |
| MOC_EUR: | 95 |
| The item has been sold out… | |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
|
|
|
Christian Lacroix brings bold creativity and playful colour into the world of watches, reflecting the signature style of the Parisian fashion house. Christian Lacroix watches stand out with original design, striking details, and an artistic approach to accessories. They are designed for women and men who want to express individuality and wear watches as a statement, not just a functional piece. |
| Manufacturing company : | RED LUXURY |
|---|---|
| Address : | 28, Rue Bergere, 75009 Paris, France |


