Adidas Women's Originals Retro Pop Two Square Analogue Watch AOST22539
Code: AOST22539Product detailed description
A retro style that isn't afraid to be different. The unisex Adidas Originals Retro Pop One AOST22534 watch features a compact, square case that evokes the aesthetics of the 80s.
White dial, bold indices and a textile strap? An unexpected combination that works.
The white plastic case is subtle yet distinctive. The textile strap has a casual yet stylish feel. The Quartz movement keeps time while you enjoy your own rhythm – at work, at school and in the city.
Explore other women's and men's Adidas watches on LeMode.net – the e-shop of the official distributor of watches from the world's iconic brand.
Additional parameters
| Category: | Women's watch |
|---|---|
| Weight: | 0.192 kg |
| EAN: | 840190028817 |
| Dial colour: | White |
| Case colour: | Black, White |
| Case material: | Plastic |
| Case size: | 31 |
| Strap colour: | White |
| Strap material: | Nylon |
| Crystal type: | Mineral |
| Mov´t type: | Quartz |
| Water resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Style: | Retro |
| Gender: | Women's |
| Functions: | No features |
| Dial shape: | Round |
| Time display: | Analogues |
| The item has been sold out… | |
Product rating
Be the first who will post an article to this item!
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
![]() |
![]() |
|
|
Adidas is a global icon that sets the pace for both sports and urban style. Adidas watches carry the brand’s unmistakable logo and naturally reflect its DNA combining athletic energy with streetwear aesthetics. Lightweight, durable and bold, they are designed for an active lifestyle and for those who are not afraid to express their individuality. |
||
| Manufacturing company : | Timex Nederland B.V. |
|---|---|
| Address : | Taurusavenue 17A, 2132 LS Hoofddorp, The Netherlands |


